Про депортацiю

18 травня 1944 року з Криму вислали всіх кримських татар

 

У той час, коли близько 30 тисяч чоловіків з числа кримських татар воювали в лавах Червоної Армії, їх дружин, дітей і літніх батьків вантажили в товарні вагони за уявну зраду.

 

Операція з виселення кримських татар з Криму почалася 18 травня близько 5 ранку стуком в кожен кримськотатарський будинок. Всіх кримських татар завантажили у товарні вагони, призначені для худоби, і майже півстоліття не давали можливості повернутися додому.

 

 

 

Згідно з указом, спецпереселенцам дозволялося взяти з собою особисті речі та продукти в кількості 500 кг на сім’ю. За фактом, на збори давалося не більше 15 хвилин.

 

Згідно з тією ж постановою ДКО № 5859-сс, на кожен ешелон повинні були виділити одного лікаря і 2 медсестри, забезпечити спецпереселенців медичним обслуговуванням та їжею.

 

 

 

За фактом, в дорозі від голоду і хвороб померло близько 8 тисяч осіб, яких не було можливості поховати. Їх тіла просто викидали з вагонів. Протягом усього шляху, а це близько 20 днів, деякі ешелони годували солоною рибою, інші – не годували зовсім.

 

Кримських татар депортували в Узбекистан, Казахстан, на Урал та в інші республіки Радянського Союзу. У звіті НКВС зазначено, що восени 1944 року в місцях заслання проживало 193 865 осіб.

 

 

 

У перші роки депортації від голоду і хвороб померло за різними даними від 15 до 46%.

 

Кримських татар, які були на війні, депортували прямо з лав Червоної Армії в травні 45-го.

 

Масово повернутися на Батьківщину корінний народ Криму зміг тільки наприкінці 80-х років 20 століття. Але цьому передував довгий шлях ненасильницької боротьби просто за право жити вдома.