Брат Емінє Ганієвої брав участь в обороні Севастополя. Але незважаючи на це сім’я Ганієвих, як і сотні тисяч кримських татар, була виселена з Криму. Одного разу, щоб отримати посилку від брата, Емінє ханим довелося пройти пішки 50 кілометрів в 40 градусний мороз … Їй тоді було 17 років.

Відео надіслав Гірей Баталов.Я – Ганієва Емінє. Мої батьки, брат і сестри жили в Бахчисараї.

Коли розкуркулювали, брат пішов звідти і приїхав в Асан-Бай. Там купив 2 кімнати, і ми жили там, а потім переїхали в Соллар. З Соллару вже брата забрали в армію.

Він служив в Севастополі в Чорноморському флоті. Там вже війна почалася, і він обороняв Севастополь. І коли німці захопили Севастополь, вони пішли в тунель. У тунелі вони провели більше 300 днів цілою дивізією. Зверху бомбили, а бомби не брали. Німці думали топити їх через море. Сталін почув про це і сказав здаватися. Вони здалися. А там чимало їх було, не 10, не 20, там ціла дивізія солдат була. Один край в Севастополі був, а інший – в Сімферополі. Ось стільки полонених вони забрали і загнали їх в картопляне містечко. Не знаю, що це. Вони там були виснажені, голодні, кожен день вмирали. А вранці самоскид ходить, забирає мертвих і в яму кудись відвозить. Мій брат прикинувся мертвим, і його теж повантажили на самоскид і вивезли. І звідти він вже втік. Втік вночі і знову пішов до своїх загонів.

Ми жили всі в Солларі. Війна почалася: вдень – німці, а вночі – партизани. І якось партизани тримали Соллар цілий тиждень і не пускали німців. Батько мій був роботяга, здоровий чоловік, і через день баранів їм різав. А мама готувала їм їжу. Потім вже партизани хотіли дати татові гроші, не знаю 30 рублів або 300 рублів, а батько не бере.

-У вас командир жив. Так, командир. Коли тато не бачив, він засунув гроші за вішалку, і через день або два мама побачила ці гроші. Папа запитав, що за гроші, і тут же говорить: «Вони мені дали гроші, а я не взяв, значить вони туди поклали».

-Ваш тато подарував трубку командиру.

А я не пам’ятаю цього. Хотіли після цього спалити Соллар, батько переїхав в Бахчелі, Зараз це Багате. Там жили декілька місяців, і в одну ніч в хвіртку стукають. Папа вийшов і каже: «Хто там?» А там був Федя Яблонський, він був добровольцем. Всі називали його Федя Доброволець. Він каже: «Дайте мені переодягнутися». Я не знаю, батько дав чи ні, але до ранку вже знову стукають в двері. Папа подивився на годинник, було вже 4, і каже: «Нам пора вже вставати». Він встав, одягнувся, вийшов, а там двоє солдатів. Кажуть з загрозою: «Чому дверей не відкриваєш?! Зброю ховаєш? »Папа говорить:« Яка зброя? Шукай зброю! Якщо знайдеш, з цієї зброї можеш мене вбити, стріляй! »Вони відкрили комод, подивилися, там батькова бритва була, її взяли, і ще ремінь якийсь точити бритву – його теж забрали, і кажуть:« 15 хвилин вам на збір». А батько каже: «Як це? Мій син воює, а сім’ю висилають?» Йому відповідають: «Це не наша справа. Сталінський наказ. Сталін висилає всіх кримських татар». Батько каже: «Я знайду командира, скажу йому».

Пішов, а командир каже: «Це Сталінський наказ, ми не маємо право його скасувати. Всіх кримських татар висилають. Я зараз машину тобі дам. Вантаж, що можеш, крім меблів. Все, що можеш, грузи».

І батько навантажив в машину, скільки міг. Машину вивезли в тютюновий сарай, вивантажили, а там вже о 12 годині машина під’їхала – 6-7 сімей в одну машину стали вантажити. Батько роздавав все по інших машинах. Ось так і поїхали. Залишився будинок, залишилася корова, а саме в ту ніч корова телилася. І корова залишилася, і 26 ящиків вулика залишилося. Всі меблі, картопля залишилися.

Мама плаче: «Син в армії служить, дочка заміжня в Кокташі, а друга дочка вчиться в К’арасувбазарі, вдома немає нікого, як мені жити?» І плаче: «В нас теж будуть стріляти». Уже коли нас завантажили і везли, по-моєму, в Джанкої ми сіли в поїзд, вже точно не знаю. Мама кричить: «Нуріє, Нуріє». Коли вже доїхали до К’арасувбазара: «Нуріє, Нуріє, Нуріє, Нуріє!» Коли в Джанкой приїхали, вона почула і знайшла вагон. «Ана-Ана!» – знайшла нас і з нами поїхала. Їхали, не знаю скільки, брехати не буду. Доїхали до Вологовської області, в Молотов, а там на баржу завантажили нас, там була річка Кама. Батько захворів, від нервів, напевно. Його хотіли кинути в річку, а ми почали плакати: «Він не помер! Навіщо? »А батько піднімає голову і каже: «У мене на серці царя Миколи жир є, я ще не помру. У мене ще сім’я є, мені треба про них піклуватися!»

Доїхали до Гайна, а там вже селище Чертан. Нас туди привезли, розвантажили в бараки, а в бараках так багато вошей і бліх було. Потім коменданту батько сподобався. Ми приїхали, а він каже: «Меджіт, що ти вмієш робити? Зможеш ковалем працювати?» А батько каже:«Зможу!» Він ковалем працював.

Сестра моя старша була приймальницею на складі, а потім забрала мене з собою маркувальницею працювати, і я маркувала ліс. Потім мене покликали нарочним ходити. Тоді телефонів не було, а зведення треба було носити, і взяли мене. З Чертана я носила пішки 25 кілометрів, через 3 села треба було нести. А потім я дізналася коротку дорогу лісом. Тільки лісом. 15 кілометрів я ходила туди і назад. Потім мені дали картки утриманські, робочі картки і зарплату робітникам, і кожні 15 днів я це носила в торбинці. Мені зробили торбинку з мішковини.

Носила і гроші, і картки, і всі люди знали, що я принесу гроші, тому контора була повна народу. Всі чекали, коли я принесу гроші, і жоден з них не вийшов і не забрав у мене ні гроші, ні торбинку, ні картки. І мені ж дають картки, гроші, а я малограмотна, і я іноді рахувала, а іноді ні, просто в торбинку клала і йшла. І жодного разу мене не обманули, ні на рубль, ні на картку не обманули. І одного разу, коли я рахувала, одна картка впала під стіл, і бухгалтер говорить: «Емінє, у тебе картка під стіл впала». Ось які чесні люди тоді були. Ось так і жили.

Потім вже, коли брат шукав нас після фронту, він знайшов нас і дізнався, що ми в Узбекистані. В Узбекистані шукав – немає. Дізнався, що нас там немає, що ми на Уралі, і вже виклик дав нас забрати. Тоді вже мама померла, було їй 55 років, в 1947 році. А батько в 70 років помер. Він чув, що виклик, а мама не чула. Мама плакала: «Тільки знати б, що він живий, хоч не побачу, хоч дізнаюся, що він живий». Але вона так і не дізналася. А батько дізнався. А він якось послав нам зі старшою сестрою посилку. Мені тоді вже 17 років було, я пройшла пішки 50 кілометрів. Сніг, близько 40 градусів мороз, я пішла посилку забирати. У торбинку 8 кілограм, і знову лісом пішки. І ось принесла.

Що знала, то розповіла. Я забуваю вже, звісно, тоді була маленька, не пам’ятаю вже. А зараз я записую, ось цілий зошит. Пишу-пишу, ось написала вірш «Гори Уралу».

Гори Уралу

Мені довелося жити на Уралі,
Працювати на землі, не покладаючи рук.
Я голодувала,
Але вижила.
Мені довелося жити на Уралі,
Голод і холод його пережити.
Так, молодість моя пройшла.
Батьки наші і брати Батьківщину захищали,
Життя свого не жаліючи, гинули.
За Батьківщину вони йшли в бій, і за Батьківщину вони пали в ньому.
Розлучив з рідною землею і старців, і молодих,
Зруйнував сім’ї Сталін.
Він вирвав коріння народу з землі рідної,
Вигнав без жалю і холоднокровно
Дітей і старих моїх.
Повантажили нас в машини
Зруйнувалися всі домівки,
І плакало живе все навколо.
Розлучили нас з Батьківщиною,
Розлучили з будинком рідним,
Розлучили з матір’ю, батьком,
з могилами предків наших.
Мучилися, страждали,
Загинули тисячами ми.
Пройшли дні і роки,
Але не висохли сльози кримських татар.
Громико поспішив оголосити,
написати в газетах,
І без сорому нас таврувати.
Говорили: «Немає нації такої на цій землі!»
Але тих, хто говорив це, вже самих і немає,
А народ живий і живе.
Спасибі Горбачову,
Народу не дав забутися.
Сказав: «Є такий народ,
і є історія Ханства Кримського»